Pages

Ads 468x60px

Otizm Sanılandan Daha Yaygın!

ABD de ise 100 çocuktan birinin otizmli olduğu tahmin ediliyordu.

Amerikalı , Kanadalı ve Güney Koreli bilim adamlarının araştırmasına 7-12 yaşındaki yaklaşık 55 bin çocuk katıldı.

Araştırma masraflarının bir bölümünü karşılayan "Autism Speak" örgütünden Dr. Geraldine Dawson , sonuçların otizmin düşünülenden daha sık olduğunu gösterdiğini belirterek , daha ayrıntılı muayene ve geniş çaplı araştırmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Young-Şin Kim , otizmin nedeni ve sıklığı konusunda uzmanlar arasındaki görüş ayrılığının; teşhis kriterlerindeki farklılıklar ve sendromun görülme sıklığı konusundaki araştırmaların henüz tamamlanmamış olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Young-Şin Kim , bu araştırmanın , otizm riskinde genetik ve çevresel etkilerin değerlendirildiği diğer araştırmalar için de yeni ufuklar açtığını belirtti.

"American Journal of Psychiatry" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları , araştırmanın otizmin kültür , yerel ve coğrafi bariyerleri aşarak , sadece Batı dünyasıyla sınırlı olmayan bir sendrom olduğunu doğruladığına da dikkati çekti.

Bilim adamları , araştırmanın Güney Koreli çocuklarda otizmin görülme sıklığının diğer ülkelerdeki çocuklardakinden daha fazla olduğunu değil , bu sendromun bugüne kadar sanılandan daha yaygın olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...